Jste zde

Domů

Varna

Varna a zajímavosti, 2. část

Dramatické divadlo ve Varně, Bulharsko
Autor: mjmkeating

Stavba Dramatického divadla v samém centru města byla dokončena před 100 lety a za vzor jí byla podobná stavba ve Vídni.

Divadlo se zde hrálo již v roce 1856 a bylo to pro francouzské vojáky během Krymské války.

Stará školní budova z přelomu 18. a 19. století byla přeměněna na Archeologické muzeum, ve kterém jsou umístěny pozoruhodné nálezy z prehistorie a rané historie dnešního Bulharska.

Obzvláště zajímavé jsou hrubě otesané kamenné figurky z thráckých dob.

Varna a zajímavosti, 1. část

Pohled na bulharské pobřežní město Varna
Autor: vnslavov

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Sveta Bogorodica) je hlavní dominantou pobřežního města Varna v Bulharsku.

Je to druhá největší pravoslavná stavba svého druhu v zemi, která stojí přímo v městském centru u Divadelní aleje.

Byla postavena v roce 1886 bulharskými architekty, vysvěcena byla ale až roku 1910, protože vlastní stavba i nástěnné malby zabraly spoustu času.

Dřevořezbářské práce na oltáři a na biskupském trůnu jsou dílem mistrů Debarovy školy z Makedonie. Poslední nástěnné malby byly dokončeny dokonce až v roce 1950.

Dovolená ve Varně, 2. část

Varna - nedaleký starověký "Kamenný les"
Autor: Icarus Kuwait

Ve středu zájmu ve slunné Varně stojí všechny druhy vodních sportů a vše okolo zábavy na pláži. Na všech plážích bulharského pobřeží vane lehký, občas bouřlivý, relativně chladný vítr. Proto "noví" turisté zjistí teprve až večer, kolik slunce vstřebali a ošetřují si svou připálenou kůži místo užívání nočního života.

Varna má atmosféru pulsujícího velkoměsta, v letních měsících tu není klid ani v noci. Kdo nemá rád hluk a lomoz, ať zůstane raději v místě Sveti sveti Konstantin i Elena (Svatý Konstantin), které se nachází několik kilometrů severně od Varny.

Dovolená ve Varně, 1. část

Bulharské město Varna

Pokud se vydáte lodí podél částečně klidného, osamělého a přírodního jižního pobřeží Černého moře, doplujete k Varně.

Již zdálky na vás bude "svítit" zlatě zbarvená pláž a silueta třetího největšího města Bulharska, které je postavené na několika terasách, jako v amfiteátru.

Varna je stará již 2500 let, přesto je to moderní město díky moři a cestovnímu ruchu. Pulsující přístavní město je velmi čisté a zelené, centrum města hlavně díky všudypřítomným kaštanovým stromům, atmosféra města je tak velmi příjemná.

Historie Varny

Varna - katedrála
Autor: maywaskind

Dějiny starověkého osídlení se začaly psát asi v roce 570 př.n.l. Přistěhovalci z maloasijského města Milét založili v blízkosti starého thráckého osídlení osadu a pojmenovali ji Odesos.

Tato osada se vyvíjela jako samostatný městský stát a stalo se z ní postupem doby významné přístavní a obchodní centrum na pobřeží Černého moře. Zdejší obyvatelé si udržovali obchodní vztahy s městem Milét a s okolními osadami v Malé Asii, a později i s řeckým městem Atény.

Varna

Varna, největší město na bulharském pobřeží Černého moře a třetí největší město v Bulharsku, byla již ve starověku významným přístavem a obchodním centrem. Toto postavení si město udrženo až dodnes.

Již více než století tu fungují mořské lázně a Varna je taktéž důležitým námořním městem Bulharska. Může se směle měřit, pokud jde o kulturní a historické památky, kostely, muzea a umělecké galerie, i s takovými městy, jako je Sofia nebo Plovdiv.

Bulharsko na Facebooku

Burgas

16.07.2018 - 00:00

Clear skyWest, Light breeze, 2.2 m/s22°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.8 hPa

Nesebar

16.07.2018 - 01:00

Clear skyWest-northwest, Gentle breeze, 3.4 m/s22°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.4 hPa

Varna

16.07.2018 - 01:00

Clear skyWest-northwest, Light breeze, 1.8 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.5 hPa

Předpověď počasí na yr.no.