Jste zde

Domů

Burgas

Historie a zajímavosti Burgasu, 2. část

Burgas - katedrála Cyrila a Metoděje
Autor: ztephen

Busta Adama Mickiewicze, polského básníka a revolucionáře, připomíná jeho pobyt ve městě v roce 1950. V místním amfiteátru se pod širým nebem v letních měsících konají různá operní představení a koncerty. Setkávají se tady také rockoví a popoví umělci.

Historie a zajímavosti Burgasu, 1. část

Archeologické muzeum v Burgasu

Historie

Kořeny osídlení dnešního města Burgas v Bulharsku sahají až do časů pozdně římské osady Deultum, kterou založil císař Vespasianus jako vojenskou kolonii pro veterány. Později dostala označení Develt (později poblíž města vznikla i vesnice s názvem Debelt).

Součástí města byly i vesničky Kastricion, Skafida a Rosokastron. Později tu bylo zřízeno tzv. Aqua Kalidae s ozdravovnou a léčebné lázně na místech, kde vyvěraly prameny minerální vody.

Dovolená v Burgasu, 2. část

Jezero Atanasovo u města Burgas

Z vlakového nádraží je možné podnikat vyjížďky po celé bulharské železniční síti. Například cesta do města Sofie rychlíkem trvá přibližně 6,5 hodiny, do Plovdivu 3 hodiny. Místa ve spacích vozech je však potřeba objednat v dostatečném předstihu, a to hlavně v letních měsících.

Dovolená v Burgasu, 1. část

Letovisko Burgas s přibližně 230 tisíci obyvateli se nachází asi 390 km východně od hlavního města Sofie. Po Varně (asi 130 km severně) je druhým největším městem na pobřeží Černého moře a současně i čtvrtým největším městem Bulharska (po Sofii, Plovdivu a Varně).

Město se rozkládá na poloostrově v nejzápadnější části Burgaského zálivu, který se tady hluboko zařezává do pevniny. Vzhledem k nízkém břehu se tu vytvořila tři jezera: Atanasovsko, Burgasko a Mandrensko Esero, které obklopují město.

Burgas

Burgas

Město Burgas se nachází asi 130 km jižně od bulharského letoviska Varna. Leží v nejzápadnějším bodě Burgaského zálivu na poloostrově a je obklopeno třemi jezery – Burgasko jezero, Atanasovsko jezero a Mandrensko jezero. Žije zde asi 230 tisíc obyvatel a je tak 4. největším městem v Bulharsku po Sofii, Plovdivu a Varně.

Burgas je nástupcem malého římského města Deultum, které bylo vojenskou kolonií. Prvními obyvateli byli Thrákové. Ve středověku byla postavena tvrz Pirgos, která byla pravděpodobně používána jako strážní věž.

Bulharsko na Facebooku

Burgas

16.07.2018 - 00:00

Clear skyWest, Light breeze, 2.2 m/s22°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.8 hPa

Nesebar

16.07.2018 - 01:00

Clear skyWest-northwest, Gentle breeze, 3.4 m/s22°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.4 hPa

Varna

16.07.2018 - 01:00

Clear skyWest-northwest, Light breeze, 1.8 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.5 hPa

Předpověď počasí na yr.no.