Jste zde

Domů

Bulharsko v kostce

Nesebar, Bulharsko

Bulharsko je jednou z menších zemí v oblasti Balkánského poloostrova.

Na severu hraničí s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, na jihu s Řeckem a Tureckem, a na východě ho omývá Černé moře. Hlavní město Bulharska, Sofia, se nachází v západní části země a má 1,4 milionu obyvatel.

V celém Bulharsku naleznete svědectví o hluboce zakořeněných bulharských tradicích - starobylé kostely a kláštery, zříceniny starých hradů nebo dokonce tradiční rituály, jako je např. ohnivý tanec. Bulharsko nabízí mnoho pamětihodností a je tak ideální i pro milovníky kultury.

Dovolená u pobřeží Černého moře se již stala pojmem pro mnoho turistů. Kromě krásných, písečných pláží tu najdete i perfektní podmínky pro provozování mnoha vodních sportů.

Jako perly na náhrdelníku leží vedle sebe malebná přímořská města u pobřeží Černého moře, Varna a Burgas, která tvoří zajímavá centra tohoto regionu.

Hlavní kulturní atrakcí je ale staré město Nesebaru, položeného na poloostrově, které se podobá muzeu pod širým nebem. Trochu stranou od pobřeží můžete navštívit pevnosti, kláštery a kostely téměř všech národů a období, a nahlédnout tak do pohnuté historie této země.

Ale nejen na pobřeží vás čekají zajímavé výletní cíle, také region kolem Sofie, před 3000 roky založené hlavní město, má takové architektonické skvosty jako je katedrála Alexandra Něvského nebo kostel Bojana, který je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Asi 30 km severně od Burgasu je největší a nejznámější přímořské letovisko - Slunečné pobřeží. Umístěné v zálivu se nachází na jižním pobřeží, má osm kilometrů dlouhou a až 150 metrů širokou pláž, pokrytou jemným pískem.

Jedno z největších letovisek na severním pobřeží jsou Zlaté Písky, které se nachází asi 17 km severně od Varny. Jedna legenda praví, že byl na pobřeží ukryt pirátský poklad se zlatem. Rozhněvaná Země se pomstila pirátům, a proměnil zlato v nádherný písek. Tak prý vzniklo kilometry dlouhé, a až 100 metrů široké pobřeží.

Díky relativně strmému břehu a hloubce vody je pláž také ideálním místem pro vodní sporty, jako je jet-ski, surfování, jachting nebo vodní lyžování. Malé zátoky, roztroušené kolem letoviska, jsou zase vhodné pro děti.

Při dovolené na pobřeží Černého moře nesmíte vynechat výlet do Sozopolu, malebného městečka s téměř 3 000 let dlouhou historií. Leží 35 km jižně od Burgasu na skalnatém pobřeží a má dvě krásné písečné pláže.

Je možné si udělat procházku z jednoho konce poloostrova na druhý, a vychutnat si krásnou krajinu. Ze severu pak můžete vidět ostrov Sveti Ivan, který je přístupný lodí a tak ideálním místem pro jednodenní výlet. Uvidíte tu maják a zbytky středověkého kláštera, ale také mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů.

Hotely na pobřeží Černého moře jsou zaměřeny na všechny požadavky letní dovolené. Různé sportovní možnosti jako je plážový volejbal, tenis nebo golf jsou jen malým výběrem z mnoha aktivit prázdninových klubů. Průzračná voda v moři zase láká k potápění a šnorchlování.

Západ země s výběžkem Balkánu a také pohoří Rodopy nabízí milovníkům hor nejen turistické stezky a horolezecké trasy, ale i divoké říčky potoky s možností kanoistiky a raftingu.

Bulharsko nabízí i několik národních parků, které určitě stojí za návštěvu. Například park Strandja, který je sice nejmladším, ale zároveň také největším přírodním parkem v Bulharsku. Zvláštností je místní vzácná flóra a ohrožení stěhovaví ptáci, kteří se zde usadili.

V Bulharsku panuje kontinentální klima, jen na pobřeží je o něco tepleji než ve zbytku země. I v letních měsících je tu méně srážek a zimy jsou mírnější. Na severu, ovlivněném Balkánem, jsou zimy velmi chladné a léta horká.

Středomořské klima podél pobřeží Černého moře umožňuje koupací sezónu od května do října. Pro horské túry na severozápadě země si také vyberte letní měsíce, protože na podzim zde mohou teploty klesat velmi rychle.

Bulharsko na Facebooku

Burgas

16.07.2018 - 00:00

Clear skyWest, Light breeze, 2.2 m/s22°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.8 hPa

Nesebar

16.07.2018 - 01:00

Clear skyWest-northwest, Gentle breeze, 3.4 m/s22°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.4 hPa

Varna

16.07.2018 - 01:00

Clear skyWest-northwest, Light breeze, 1.8 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.5 hPa

Předpověď počasí na yr.no.