Jste zde

Domů

Nesebar

Nesebar a památky, 2. část

Kostel sv. Štěpána v Nesebaru
Autor: Sitomon

Kostel sv. Jana Křtitele (sv. Ioan Krastitel) je typický svou křížovou kopulí a pochází z 11. století. Má hlavní loď a dvě lodě postranní. Celou kopuli nesou 4 kamenné sloupy. Až do dnešní doby se v tomto kostele dochovaly fresky ze 13. století a dnes tu sídlí malé archeologické muzeum.

Nesebar a památky, 1. část

Nesebar v Bulharsku a staré město
Autor: Vicburton

Nesebar je město v Bulharsku na jižním pobřeží Černého moře. Leží v blízkosti letoviska Burgas na severní straně stejnojmenného zálivu, na malém skalnatém poloostrově.

Město vzniklo z původního thráckého osídlení a bylo vytvořeno Řeky na přelomu 6. a 5. století před naším letopočtem. Staré město je jakýmsi "open-air muzeem" a komplexním památníkem městského umění.

Historie Nesebaru, 2. část

Nesebar - pozůstatky kostela ve "Starém městě"
Autor: Vicburton

V roce 927 byla ve městě podepsána 50-letá mírová smlouva za přítomnosti bulharské a byzantské aristokracie. Bulharsko na základě této smlouvy získalo zpět oblasti, které si podmanila Byzanc a ta zase musela uznat carský titul bulharských panovníků.

Svá nejlepší léta v průběhu bulharského středověku město zažilo během druhé bulharské říše ve 13. a 14. století. Dnes se z více než 40 původních kostelů, které byly postaveny podle architektů školy Tarnovo, zachovalo pouze deset.

Historie Nesebaru, 1. část

Bulharské město Nesebar

Název

Město získalo svůj původní název od thráckých obyvatel, byl v různých variantách, jako např. Mesambrie, Menebria nebo Mesembria.

Skládal se z thráckého slova "-bria" (= město) a druhé části, kterou antický filozof Strabón vysvětluje jako jméno Menas a řecký gramatik Stephanos Byzantios zase jako jméno Melsos, což měl být zakladatel tohoto thráckého místa.

Dovolená v Nesebaru, 2. část

Část bulharského letoviska Nesebar

V období turecké nadvlády byly téměř všechny křesťanské svatostánky systematicky přestavěny na muslimské. Mnohé ruiny jsou pak důkazem trpkých bojů. Své stopy na zdejších architektonických památkách ale také zanechal zub času a zdejší povětrnostní podmínky. Dnes je město zapsáno na Seznam památek UNESCO.

Nové město také nabízí spoustu zajímavých atraktivit. Můžete zde vyzkoušet různé vodní sporty, jako například vodní lyže, skútry, plachtění, surfování, nebo jízdu na banánu. Na pevnině si pak můžete zahrát tenis nebo plážový volejbal.

Dovolená v Nesebaru, 1. část

Část bulharského města Nesebar

Na malém skalnatém poloostrově na západním pobřeží Černého moře se nachází městečko Nesebar. S historií dlouhou přes 9000 let patří k nejstarším městům v Evropě a zároveň k nejoblíbenějším turistickým destinacím v Bulharsku.

Letovisko leží asi 90 kilometrů jižně od města Varna a přibližně 25 kilometrů severně od města Burgas. Směrem na sever se pak rozkládají Zlaté písky. Jen několik kilometrů směrem na jih se nachází také velmi pěkné městečko Pomorie.

Stránky

Bulharsko na Facebooku